28 Şubat 2013 Perşembe

Marteniçka, Nam-ı Diğer Mart İpi

Bir Bulgar geleneği; bileğe ya da yakaya takılan, iplerden yapılmış, kırmızı-beyaz fiyonklar... Martın ilk günü dileğinizi dileyerek takıp ilk leyleği görene kadar üzerinizde taşımak gerekiyor, ardından da bir taşın altına koyarak ya da bir ağaç dalına bağlayarak ritüeli tamamlıyorsunuz. İki hafta önce, Sofya'da her adım başında satılan "Marteniçka"lardan ben de aldım.. İki haftadır bileğimde, Martın birini bekleyemedim, biraz erken davrandım. Leyleği gördüğümde Marteniçkamdan ayrılabilir miyim? Onu da bilmiyorum... Çünkü bileğimde olmasını sevdim...
Bir önceki yılın Marteniçkaları hala dallardaydı... Umarım sahiplerine beklendiği gibi iyi şans ve sağlık getirmişlerdir.. Hadi bakalım, bugün hemen sizler de kırmızı-beyaz iplerden bileğinize takacağınız bir bileklik yapın ve dileğinizi dileyerek takın.. Bahar hepimize iyi şans, bolluk, mutluluk, sağlık ve huzur getirsin :)

Bu arada hediye gelen Marteniçkalar daha uğurluymuş, bugün bolca yapın sevdiklerinize de şans hediye edin..

10 yorum:

 1. Nazlı'ya da düşmüş Marteniçkalardan:))
  Erken takmışsınız dilekleriniz erkenden gerçekleşsin diye...

  Tüm dilekleriniz gönlünüzce olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım hepimizin dilekleri erkenden gerçek olur :)

   Sil
 2. Özlemişim yazılarını sis...

  YanıtlaSil
 3. bende istiyom bende :) özledik seni.

  b.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seninki çantamda.. Görüşelim mart bitmeden :)

   Sil
 4. ya şey diyorlar bileğe takmak gerekiyor leylek göröne kadar hiç çıkartmamak gerekiyor diyorlar yoksa dilek kabul olmaz diyorlar eğer yanlışlıkla çözülürse dilek kabul olmuyormu onu sormak istemiştim :)

  YanıtlaSil
 5. Sanmam :) belki de dileğinizin zaten olduğunun ve leyleği beklemeye gerek kalmadığının göstergesidir bu :) sonuçta bunların hepsi inanış, önemli olan niyet etmek. Umarım en kısa zamanda dileğiniz olur :)

  YanıtlaSil
 6. Buyrun takip edbileceginiz guzel bir sayfa :)
  https://m.facebook.com/Martenickam

  YanıtlaSil
 7. Buyrun takip edbileceginiz guzel bir sayfa :)
  https://m.facebook.com/Martenickam

  YanıtlaSil